چگونه کود کمان را برای خونگیری آماده کنیم؟

خونگیری برای سنین مختلف متفاوت است. برای مثال کودکان از خونگیری فراری اند که پدر و مادر ها در این ترس نقش بسیار پرنگی دارند. به طور مثال ما فرزندانمان را از آمپول می ترسانیم که این امر تاثیر منفی بسیار زیادی دارد.

خونگیری از کودکان کمی برای آنها ترسناک است و برای انجام آن اغلب کودکان میترسند. اما این امری طبیعی است و نیازی به نگرانی ندارد. تنها کافی است که نحوه ی آمادگی کودکان برای خونگیری را یاد بگیرید و با اطلاعات کامل در این مورد کودکتان را برای یک خونگیری موفق و بی دردسر آماده کنید.

این سوالی است که اغلب پدر و مادر ها دارند و نمی دانند که چگونه خونگیری کودکشان را بدون هیچ مشکلی انجام دهند. برای اینکه بتوانید به راحتی خونگیری کودکان را انجام دهید باید نکات زیر را رعایت کنید.

نشان دادن حقیقت ماجرا به کودک

 با کودک درباره روند خون گیری حرف بزنید.

اولین و بهترین کار این است که به کودک خود توضیح دهید که این آزمایش به چه صورت است و توسط چه کسی انجام می شود. بهتر است به جای گفتن “هیج دردی ندارد” او را برای یک درد بسیار کم آماده کنید و از او بخواهید که با کمی همکاری ، کمک کند تا آزمایش به خوبی انجام شود.

 زمان مناسب را انتخاب کنید

بهتر است که آزمایش را برای وقتی بگذارید که کودک خسته و گرسنه نباشد و زمانی آزمایش را انجام دهید که کودک حالش خوب باشد. با اطلاع از مدت زمان مورد نیاز برای ناشتایی ضعف کودک را کنترل کنید تا مشکلی پیش نیاید.

تمرین

تمرین قبل از آزمایش نیز به کودک کمک زیادی خواهد کرد. می توانید قبل از مراجعه به آزمایشگاه با او تمرینی داشته باشید تا نحوه ی تکان دادن دستش را متوجه شوید. همچنین از او بخواهید که ۳ ثانیه صبر کند و بعد نفسش را خالی کند. این کار علاوه بر آرامش گرفتن کودک باعث می شود که رگش پرخون شود.

با کودک در خصوص آنچه در روند خون گیری اتفاق خواهد افتاد، صحبت کنید:

با دانستن روند خون گیری، کودک احساس نگرانی کمتری خواهد داشت. در مورد بیشتر کودکان، بهترین زمان آگاه کردنشان یک یا دو روز قبل از رفتن به کلینیک و یا آزمایشگاه است. صادق بودن با کودک کلید کاهش استرس در اوست.

ابتدا یک نوار لاستیکی دور دست کودک پیچیده می شود. به او بگویید در هنگام پیچیدن نوار دور دستش، حسی شبیه به فشردن بازویش ایجاد می شود.

پرستار و یا بهیار با کمک پنبه ی آغشته به الکل محل وارد شدن سوزن را ضدعفونی می کند که احساس سرد شدن پوستش را به دنبال خواهد داشت.

پس از وارد کردن سوزن در دستش، خون وارد سوزن می شود. کودک ممکن است کمی احساس سوزش داشته باشد مانند یک نیشگون و پس از اتمام خون گیری، سوزن از دست کودک خارج می شود و روی محل خون گیری یک باند و یا تکه ای پنبه قرار می گیرد. با او در مورد چرایی خون گیری و آزمایش خون صحبت کنید.

نشان دادن وسایل خون گیری به کودک پیش از انجام آزمایش خون کمک کننده است. می توانید از اسباب بازی های شبیه وسایل پزشکی استفاده کنید. و همچنین موارد بالا را بصورت قصه و به زبان بچه گانه برای او بیان کنید.

پرت کردن حواس کودک

بهتر است که در زمان خونگیری با یک اسباب بازی یا کتاب و یا هر چیزی دیگری که به آن علاقه دارد و در اتاق خونگیری کودکان موجود است، حواس کودکانتان را پرت کنید تا خونگیری راحت تر انجام شود.

همکاران ما در این بخش بوسیله سرگرمیهایی که در اتاق خونگیری فراهم کرده ایم، به کودکان شما کمک خواهند کرد.

عملکرد والدین

عملکرد والدین کاملا بستگی به سن کودک دارد. واکنش والدین به فضای استرس آلود، زمان خون گیری، بسیار بر واکنش کودک اثرگذار خواهد بود. اگر مادر خود دچار نگرانی و تغییر حالات روحی شود قطعا نگرانی کودک را دوچندان می کند. بنابراین آرامش والدین به طور حتم باعث کاهش نگرانی کودک خواهد شد.